O fundacji
Praeceptor (czyt. preceptor) oznacza po łacinie ‘osobę dającą wskazówki, nauczyciela’. To słowo zawsze oznaczało kogoś wyjątkowego. Preceptorami nazywano mentorów w zakonach rycerskich i cechach rzemieślniczych oraz osoby szczególnie zasłużone dla kultury całego narodu. Czyż nie jest to dobra nazwa dla programu kształcenia wyjątkowych nauczycieli i przywódców?
(zobacz też: Kim jest Praeceptor?)
Nazwa fundacji nawiązuje do Studium Trenerów PRAECEPTOR: intensywnego, elitarnego programu edukacyjnego dla liderów i szkoleniowców realizowanego w latach 2004-2012. Gdy ponad 15 lat temu zaczynaliśmy ten projekt, jasno określiliśmy wizję: “realizujemy marzenie o najlepszym studium trenerskim w Polsce”. Niejeden raz słyszeliśmy, że był to jeden z najbardziej nowatorskich i kompleksowych programów przygotowujących do pracy z grupą, jakie znał polski rynek.
Dziś twórcy tej wyjątkowej szkoły tworzą trzon Fundacji Praeceptor, założonej w 2013 roku.
Podstawowym celem Fundacji jest zapewnienie dostępu do dobrej edukacji poprzez budowanie środowiska osób i instytucji zainteresowanych wdrażaniem wysokich standardów nauczania i wychowania.
(Statut Fundacji Praeceptor, p. 2.1.)
Realizując ten cel prowadzimy szkolenia zespołowe i indywidualne oraz opracowujemy publikacje. Prowadzimy projekty na rzecz biznesu, administracji i organizacji pozarządowych, a także dla indywidualnych odbiorców.

Symbolika znaku jest związana z podstawowymi wartościami propagowanymi przez Fundację i tradycjami, do których nawiązuje.
Dwanaście kół sygnetu (symbolu użytego w logo) nawiązuje do dwunastu edycji Studium Trenerów PRAECEPTOR, którego doświadczenia legły u podstaw utworzenia Fundacji. Oznacza też dwanaście godzin dnia i dwanaście miesięcy roku (dobra edukacja trwa cały czas, bez przerw).
Czerwone koło symbolizuje preceptora (osobę dającą wskazówki, nauczyciela, mistrza), a pozostałe koła – członków zespołu korzystających z jego doświadczenia.
Niesymetryczne położenie czerwonego koła oznacza miejsce preceptora w zespole – niekoniecznie lidera, ale doświadczonego mentora pomagającego dokonywać trafnych wyborów.
Ponieważ sygnet przypomina tarczę zegara, czerwone koło znajduje się “za pięć dwunasta”. Oznacza to podejmowanie właściwych decyzji we właściwym czasie (dzięki dobrej edukacji).
Wysokość i szerokość sygnetu jest równa siedmiu średnicom kół, które go tworzą. Nawiązuje to do biblijnej symboliki liczby 7 oznaczającej całość, kompletność.
Sygnet przypomina krąg, jednak naprawdę nie jest idealnym kręgiem, lecz dwunastobokiem. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się idealne, zawsze jest możliwość rozwoju.
Obok sygnetu znajduje się nazwa Fundacji. Klasyczny krój liter – jak i sama łacińska nazwa – nawiązują do tradycyjnych, trwałych wartości w kształceniu.
Czym się zajmujemy? Zobacz TUTAJ.
0 Komentarzy