Tydzień Książki w ‘Animusie’

3 marca to Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Z tej okazji Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum ANIMUS w Kobyłce poprosiły nas o podzielenie się doświadczeniami autorów książki użytkowej.

Czym jest książka użytkowa? Jak napisać książkę? Skąd wziąć pomysł? Przeczytaj relację ze spotkania!

“Młodzież z naszych szkół Animus uczestniczyła dziś, w ramach Tygodnia Książki, w spotkaniu z autorem – panem Jerzym Rzędowskim z Fundacji Praeceptor.

Pan Jerzy Rzędowski opowiedział nam o tym, jak powstaje książka, od pierwszego pomysłu do jej realizacji. Zaprezentował sześć swoich publikacji. Jest autorem książek poradniczych, kierowanych do dorosłych.
Rozmawialiśmy o inspiracjach, szerokich horyzontach, wielorakich zainteresowaniach, a przede wszystkim o ciekawości świata i pasji czytani.

Dowiedzieliśmy się, jak wygląda “od kuchni” praca nad publikacją. Skąd czerpie się wiedzę, tematy, kto może zamówić u autora napisanie książki.

Pan Jerzy Rzędowski opowiedział nam także o kulisach współpracy z wydawnictwem. Procesie przygotowania szaty graficznej, korektach oraz prawach autorskich.

Pan Jerzy jest także zawodowym trenerem wystąpień publicznych, technik prezentacji, komunikacji społecznej. Opowiadał o publikacjach, które przydają się w Jego pracy, a także o takich, które sam tworzy, aby pomóc innym w przekazywaniu wiedzy.

Zadawaliśmy mnóstwo pytań, począwszy od tego ile lat miał najmłodszy pisarz na świecie, a ile np. Umberto Eco, gdy wydał swoją pierwszą książkę. Pytaliśmy o to, czy wydając książkę od razu zyskuje się popularność, które rodzaje książek przynoszą zyski, pozwalające utrzymywać się wyłącznie z pisarstwa.

Spotkanie było bardzo ciekawe, słuchaliśmy opowieści Pana Jerzego, jak wspaniałej historii, pełnej humoru.

Nasi gimnazjaliści na następnej lekcji – informatyce – usiedli od razu do pisania swoich książek. Korzystając z edytora tekstu, starali się przelać myśli i sformatować je tak, aby oddać jak najlepiej klimat opowieści. Większość wybrała beletrystykę, ale jeden z uczniów natychmiast zabrał się do napisania poradnika dla użytkowników komputerów.

Było to kolejne w naszej szkole spotkanie z niezwykle ciekawym człowiekiem.
Serdecznie dziękujemy Panu Jerzemu Rzędowskiemu za przybycie, poświęcony czas, wspaniałą rozmowę.

Marta Stankiewicz”

Dodamy tylko od siebie, że to prawdziwa przyjemność spotykać się z młodymi, zainteresowanymi, zadającymi wiele pytań ludźmi!