Dlaczego nie ustawiać krzeseł w kółku lub w podkowę?

Krąg i podkowa świetnie się nadają do metod pracy, w których chodzi o podkreślenie równości uczestników. Krąg kojarzy się z grupą terapeutyczną (zresztą stąd wziął się na szkoleniach), albo ze zbiórką harcerską, a więc ze wspólnotą i szczerością. Podkowa kojarzy się... nie wiem, z czym; pewnie chodziło o połączenie równości z łatwym notowaniem. Doskonałe do dyskusji, ale (wię...
Czytaj dalej

7 sposobów na jeszcze lepszą prezentację

Jak zrobić poprawną prezentację? Każdy mniej-więcej wie, choć nie każdy stosuje: miej cel, mów wyraźnie, powtórz trzy razy... Ale co zrobić, aby poprawna prezentacja była prezentacją mistrzowską? Jak sprawić, by słuchacz był skupiony, zapamiętał co trzeba, nagrodził cię oklaskami, a potem zastosował nową wiedzę w życiu? Oto 7 sposobów do zastosowania od zaraz. (więcej…)
Czytaj dalej

Co to jest PechaKucha?

Choć w lutym 2015 roku obchodziliśmy już dwunastą jej stosowania, dla większości ludzi, nie tylko w Polsce, jest czymś nowym. Niewiele osób wie nawet, jak się to wymawia. Publiczne imprezy z wykorzystaniem "peczakczy" wciąż można liczyć na palcach. Na czym polega ta niezwykła metoda tworzenia dynamicznej i inspirującej prezentacji multimedialnej? (więcej…)
Czytaj dalej